Islam:Literatura
Doporučená literatura
Následující seznam doporučených titulů byl sestaven především s úmyslem napomoci zájemcům o hlubší poznání islámu a jeho bohatého písemnictví i reálií a rozhodně si nečiní nárok na úplnost. Zcela úmyslně do něj nebyla zařazena starší produkce, jež vycházela již v průběhu 19. století a na počátku století minulého, která je dnes již jen obtížně dohledatelná, a rovněž tak články v časopisech či příspěvky ve sbornících. Četné články o islámu a jeho klasických i moderních „tvářích“ vyšly mj. na stránkách časopisu Nový Orient, vědeckopopulárního (od roku 2007 odborného) periodika Orientálního ústavu Akademie věd ČR s dnes již více než šedesátiletou tradicí. Vyčerpávající bibliografické údaje v tomto směru podává publikace Nový Orient. Článková bibliografie. Ročník 1.–50. (uspořádali David Chaloupka a Jana Jiroušková, Orientální ústav Akademie věd ČR, Praha 1998). Dosud nejobsáhlejší nakladatelský počin mapující historii a současnost české a slovenské orientalistiky, včetně rozsáhlých výběrových bibliografií dotyčných osobností (mezi nimi i předních českých znalců islámu), představuje encyklopedická publikace Kdo byl kdo. Čeští a slovenští orientalisté, afrikanisté a iberoamerikanisté (Nakladatelství Libri, Praha 1999). Navíc kompletní přehled překladových titulů z literatur Blízkého východu (vzniklých do počátku 80. let 20. stol.) nalezne zájemce ve vyčerpávajícím (i když dnes již jen obtížně dostupném) přehledu Karla Petráčka Překlady z jazyků islámského Předního východu, který vyšel jako interní publikace Jednoty československých tlumočníků a překladatelů v Praze roku 1984. Jako kvalitní východisko k heuristickému a bibliografickému studiu islámské problematiky může posloužit publikace Eduarda Gombára Úvod do dějin islámských zemí (Najáda, Praha 1994), kde mimo jiné zájemce nalezne kompletní přehled českých a slovenských institucí zabývajících se „islámským světem“, včetně příslušných odborníků a jejich produkce. Základní, avšak poměrně podrobné, informace o islámských dějinách, osobnostech, reáliích a eticko-filosofických otázkách zájemce nalezne mj. ve slovníku Judaismus, křesťanství, islám (Poznání, Olomouc 2003), který zpracoval kolektiv autorů pod vedením Heleny Pavlincové a Břetislava Horyny. Z cizojazyčných encyklopedií jmenujme alespoň nové a rozšířené vydání dnes již klasického rozsáhlého referenčního díla Encyclopaedia of Islam (E. J. Brill, Leiden a New York), jejichž dvanáct dílů postupně vyšlo v letech 1986 – 2004 (existují rovněž na CD-Romu i v „on-line“ verzi). Následující výčet obsahuje jak seznam doporučených českých a slovenských překladů, tak rovněž teoretických prací nejrůznějšího zaměření. Zahraniční tituly zde zcela úmyslně nejsou uvedeny (základní bibliografická „vodítka“ obsahují např. příslušná hesla uvedené Encyclopaedia of Islam).
České a slovenské překlady z klasické arabské a perské literatury
- Bahbouh, Charif; Stejskal, Miloš: Moudrost starých Arabů, Dar Ibn Rushd, Praha 1994.
- Bahbouh, Charif; Bahbouhová, Martina: 365+1 arabské mudrosloví, Dar Ibn Rushd, Praha 2001.
- Bahbouh, Charif: 10+1 arabská pohádka, Dar Ibn Rushd, Praha 1993.
- Bečka, Jiří (ed.): Hledání pravdy a krásy. Antologie perské literatury, DharmaGaia, Praha 2005.
- Cestou karavan (přeložil a doslov napsal Karel Petráček), Československý spisovatel, Praha 1975.
- al-Džáhiz: Kniha lakomců (přeložil a komentářem opatřil Svetozár Pantůček), Odeon, Praha 1975.
- al-Džáhiz: Kniha o lakomcov (přeložil a komentoval Ladislav Drozdík), Tatran, Bratislava 1989.
- Džámí, Abdurrahmán: Jarní zahrada. Perské bajky (přeložil Jan Marek, přebásnil Kamil Bednář), Československý spisovatel, Praha 1957.
- Džbán žízně. Stará arabská poezie (překlad, doslov a poznámky připravil Karel Petráček), Mladá fronta, Praha 1966.
- al-Ghazzálí, Abú Hámid Muhammad: Zachránce bloudícího (z arabského originálu přeložil a doslovem opatřil Luboš Kropáček), Vyšehrad, Praha 2005.
- Gurghání, Fachruddín: O lásce Vísy a Rámína (přeložila a komentovala Věra Kubíčková-Stivínová), Odeon, Praha 1979.
- Háfez, Šamsuddín Muhammad: Co zbude z růže, když ji slavík zradí (přeložila a komentovala Věra Kubíčková-Stivínová), Lyra Pragensis, Praha 1987.
- Háfez, Šamsuddín Muhammad: Z dívánu (přeložila Věra Kubíčková-Stivínová), Suprafon, Praha 1986.
- Chajjám, Omar: Robáijját: Omarova nesmrtelná čtyřverší (ed.: Jiří Bečka), DharmaGaia, Praha 2001 (kolekce překladů Chajjámových veršů z per Evy Štolbové, Věry Kubíčkové-Stivínové, Jana Rypky, Jaromíra Boreckého, Josefa Štýbra a dalších s doprovodnými studiemi Jana Rypky, Evy Štolbové a editora Jiřího Bečky).
- Ibn Battúta: Muhammad ibn Abdalláh: Cesty (přeložil, předmluvu napsal a komentoval Ivan Hrbek), SNKLU, Praha 1961.
- Ibn Hazm: Holubičkin náhrdelník (přeložil a doslov i vysvětlivky napsal Ladislav Drozdík), Slovenský spisovatel, Bratislava 1984.
- Ibn Challikán: Zprávy o synoch času, Ibn Isháq: Život Muhammada, Posla Božieho (vybral, přeložil a úvod a poznámky napsal Ján Pauliny), Tatran, Bratislava 1967.
- Ibn Chaldún: Čas království a říší. Mukaddima (překlad, úvod a komentář připravil Ivan Hrbek), Odeon, Praha 1972.
- Ibn Chaldún: Al-Mukaddima. Úvod do dejín (překlad, úvod a poznámky připravil Ladislav Drozdík), Tatran, Bratislava 1984.
- Ibn Isháq: Život Muhammada, Posla Božieho, Ibn Challikán: Zprávy o synoch času (vybral, přeložil a úvod a poznámky napsal Ján Pauliny), Tatran, Bratislava 1967.
- Ibn al-Mukaffaʼ: Kalíla a Dimna. Bidpájovy bajky (přeložil a doslovem a poznámkami opatřil Jaroslav Olieverius), Dar Ibn Rushd a Gema Art, Praha 2005.
- Ibn Munkiz, Usáma: Kniha zkušeností arabského bojovníka s křižáky (přeložil a předmluvou a poznámkami opatřil Rudolf Veselý), Odeon, Praha 1971.
- Ibn Síná, Abú Alí: Z díla (vybrali, přeložili a komentáři opatřili Karel Petráček a Věra Kubíčková-Stivínová), SNKLHU, Praha 1954.
- Ibn Síná, Abú Alí: Kniha definic (přeložila a komentovala Jarmila Štěpková), Státní nakladatelství politické literatury, Praha 1954.
- Ibn Sírín, Muhammad: Snár arabských mudrcov (Kniha prvá, Kniha druhá), (překlad a komentář připravil Ján Pauliny), NESTOR, Bratislava, 1996.
- Ibn Tufajl, Abú Bakr: Živý, syn Bdícího (přeložil a předmluvou i poznámkami opatřil Ivan Hrbek), SNKLHU, Praha 1957.
- Kalíla a Dimna. Bidpájovy bajky (přeložil a doslov i poznámky napsal Ladislav Drozdík), Slovenský spisovatel, Bratislava 1958.
- al-Kisáʼí, Abúʼl-Hasan: Kniha o počiatku a konci a rozprávania a prorokoch. Islámské mýty a legendy (vybral, přeložil a úvodní studií i komentářem opatřil Ján Pauliny), Tatran, Bratislava 1980.
- Kniha Tisíce a jedné noci. Svazek I-VIII (přeložil a poznámkami opatřil Felix Tauer), Československá akademie věd, Praha 1958-1963.
- Korán (přeložil a úvodní studií a komentářem opatřil Ivan Hrbek), Odeon, Praha 1991.
- Korán (přeložil a komentoval Radim Nykl), L. Mazáč, Praha 1938.
- Kajkáʼús: Kniha rad (přeložil a komentoval Jiří Osvald), Odeon, Praha, 1977.
- al-Masʼúdí, Abúʼl-Hasan Alí: Rýžoviště zlata a doly drahokamů (překlad, předmluvu a komentář připravil Ivan Hrbek), Odeon, Praha 1983.
- Mořská víla a jiné arabské pohádky (výbor z pohádek přeložil Svetozár Pantůček), Delta, Pardubice 1995.
- an-Nafzáví, Šejch Sídí Muhammad: Zahrada vůní pro potěchu myslí – 400 let staré pojednání o Arabech a milování (přeložil a komentářem opatřil Svetozár Pantůček), Dar Ibn Rushd, Praha 2001.
- an-Nawawí, Imám Jahjá: Zahrady spravedlivých. Sbírka výroků proroka Muhammada, AMS, Praha 2008.
- Nizámí, Iljás bin Júsuf: Hřích a pokání (přeložil Jan Rypka a přebásnil Jaroslav Seifert), Praha 1959.
- Nizámí, Iljás bin Júsuf: Chvály (přeložil Jan Rypka a přebásnil Pavel Eisner), Praha 1953.
- Nizámí, Iljás bin Júsuf: Sedm princezen (přeložil Jan Rypka a přebásnili Vladimír Holan, Jaroslav Seifert a Svatopluk Kadlec), Praha 1952.
- Nizámí, Iljás bin Júsuf: Příběh panice, který se chtěl oddat rozkoši s milenkou v zahradě, ale pokaždé se vyskytla překážka (přeložil Jan Rypka a přebásnil Vítězslav Nezval), Evropský literární klub, Praha 1939.
- Nizámí Arúzí: Naučení korunnímu princi aneb čtyři rozpravy (přeložil a komentářem opatřil Jiří Osvald), Odeon, Praha 1974.
- Ostřanský, Bronislav: Arabská oneirokritika ve středověku a v současnosti. Studie o středověké arabské oneirokritice a jejím vnímání v současnosti z pohledu moderní psychologie a soudobého islámského myšlení, Orientální ústav Akademie věd ČR, Praha 2005 (obsahuje rozsáhlé překlady ze středověkých arabských snářů Muhammada ibn Sírína a ʻAbdalghaního an-Nábulusího).
- Ostřanský, Bronislav: Hledání skrytého pokladu. Antologie komentovaných překladů ze středověkého arabského súfijského písemnictví, Orientální ústav Akademie věd ČR, Praha 2008 (obsahuje mj. překlady textů šajchů Abú Qásima al-Qušajrího, Alího al-Džurdžáního a Muhjiddína ibn Arabího).
- Petráček, Karel: Básníci pouště. Arabská poetika devíti století (obsahuje mnoho přeložených ukázek z klasické arabské poezie), Československý spisovatel, Praha 1977.
- Plav. Měsíčník pro světovou literaturu (2008/3, ed.: Arnošt Štědrý), Praha 2008 („perské číslo“ literární revue Plav pod heslem Persie: Útočiště pravdy a krásy obsahuje mj. překlady z klasického perského písemnictví: Mahmúd Šabistarí: Golšan-e ráz – překlad Zuzany Kříhové; Nezámolmolk: Sijásat-náme – překlad Zdeňka Cvrkala a Abú-l-Nadžm Ahmad bin Jaqúb bin Ahmad al-Minúčihrí: Podobenství o svíčce – překlad Zuzany Kříhové).
- Po cestách Alláhových. Perské legendy a paraboly (přeložili Jan Rypka a Věra Kubíčková-Stivínová), Sympozion, Praha 1948.
- Román o Antarovi (přeložil a doslovem a vysvětlivkami opatřil Karel Petráček), Odeon, Praha 1968.
- Rúmí, Džaláleddín Muhammad Balchí: Masnaví. Básně vnitřního smyslu (přeložil a úvodem opatřil Jiří Bečka, přebásnil Josef Hiršal), DharmaGaia, Praha 2001.
- Saʼdí, Muslihuddín: Růžová zahrada. Výbor z Gulistánu a Bústánu (přeložila a komentovala Věra Kubíčková-Stivínová), SNKLHU, Praha 1954.
- Štolbová, Eva: Snad, paní má, tě dar můj neurazí..., Pražská imaginace, Praha 1994 (obsahuje překlady perských klasiků i vlastní básnickou tvorbu překladatelky).
- Tisíc a jedna noc. Svazek I-V (přeložil a obsáhlým komentářem opatřil Felix Tauer), Odeon, Praha 1973-1975.
- Tisíc a jedna noc. I a II (přeložil a obsáhlé komentáře a poznámky napsal Ján Pauliny), Tatran, Bratislava 1987 a 1989.
- Tomek, Jiří: Legendy staré Arábie, Euromedia Group - Knižní klub, Praha 2004.
- Tucet tváří Nasreddinových (z arabských, ruských a dalších předloh vybral, přeložil a úvodní studií opatřil Miloš Mendel), Orientální ústav Akademie věd ČR, Praha 2004.
- Vznešený Korán. Komentářem a rejstříkem opatřený překlad významu do jazyka českého, Praha 2007 (český překlad Ivana Hrbka vydaný paralelně s arabským originálem a komentářem, tafsírem, ʻAbdulláha Júsufa ʻAlího, přeloženým z angličtiny, vydalo nakladatelství AMS). Z vyprávění Šahrazádiných (výbor z různých arabských vydání a rukopisů připravil Felix Tauer), Odeon, Praha 1997.
- Zakletý sultán - arabské pohádky (výbor z pohádek přeložil Svetozár Pantůček), Najáda, Praha 1993.
- Žrebci poézie (přeložil a doslovem a poznámkami opatřil Ladislav Drozdík, překlady přebásnil Ĺubomír Feldek), Slovenský spisovatel, Bratislava 1986.
Doporučené české a slovenské tituly k dalšímu studiu
- Armstrongová, Karen: Dějiny Boha, Argo, Praha 1996.
- Babulíková Weberová, Gabriela: Islámská ekonomie a bankovnictví, Dar Ibn Rushd, Praha 2001.
- Bahbouh, Charif; Fleissig, Jiří; Raczynski, Roman: Encyklopedie islámu, Dar Ibn Rushd, Praha 2008 (roku 1429 hidžry).
- Bajátová, Moždeh; Džamnijá, Muhammad ʻAlí: Příběhy z pouští a zahrad. Moudrosti a příběhy ze života nejznámějších súfijských mistrů, Portál, Praha 1999.
- Baldock, John: Malá kniha súfijské moudrosti, Volvox Globator, Praha 1998.
- Barša, Pavel: Západ a islamismus, CDK, Brno 2001.
- Beránek, Ondřej; Ťupek, Pavel: Dvojí tvář islámské charity, Centrum pro studium demokracie a kultury, Brno 2008.
- Bondy, Egon: Středověká islámská a židovská filosofie. Filosofie renesance a reformace, Vokno, Praha 1995.
- Bridge, Antony: Křížové výpravy, Praha 1995.
- Budovec, Václav z Budova: Antialkorán (ed.: Noemi Rejchrtová), Odeon, Praha 1989.
- Cardini, Franco: Evropa a islám, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2004.
- Cook, Michael: Muhammad, Argo, Praha 1994.
- Corbin, Henry: Mundus imaginalis (aneb) Imaginární a imaginální, Malvern, Praha 2007.
- Delcambrová, Anne-Marie: Muhammad, slovo Alláhovo, Slovart, Praha 1996.
- Denny, Frederick: Islám a muslimská obec, Prostor, Praha 1998.
- Drozdíková, Jarmila: Lexikón islamu, Kaligram, Bratislava 2005.
- Durman, Karel: Blízký východ ve světové politice 1918–1959, Praha 1966.
- Fleissig, Jiří; Bahbouh, Charif: Malá encyklopedie islámu, Dar Ibn Rushd, Praha 1993.
- Fletcher, Richard: Kříž a půlměsíc. Křesťanství a islám od Muhammada po reformaci, Mladá fronta, Praha 2004.
- Forman, Werner; Brett, Michael: Mauri, Tatran, Bratislava 1989.
- Frouzová, Magdaléna (ed.): Závoj a džíny. Ženy v islámském světě, Vyšehrad, Praha 2005.
- Gombár, Eduard: Úvod do dějin islámských zemí, Najáda, Praha 1994.
- Gombár, Eduard: Moderní dějiny islámských zemí, Karolinum, Praha 1999.
- Gombár, Eduard: Kmeny a klany v arabské politice, Karolinum, Praha 2006.
- Grube, Ernst: Islámské umění, Artia, Praha 1973.
- Hasištejnský, Jan z Lobkovic: Putování k svatému hrobu, Nakladatelství Ferdinand Strejček, Praha 1902.
- Hattstein, Markus; Delius, Peter: Islám. Umění a architektura, Slovart, Praha 2006.
- Hrabal, František (ed.): Lexikon náboženských hnutí, sekt a duchovních společností, CAD Press, Bratislava 1998.
- Hrbek, Ivan; Petráček, Karel: Muhammad, Odeon, Praha 1967.
- Hrbek, Ivan; Krincvaj, František: Dotek obráceného půlměsíce, Grafit, Praha 1994.
- Hrochová, Věra; Hroch, Miroslav: Křižáci v Levantě, Mladá Fronta, Praha 1975.
- Ibn Warraq: Proč nejsem muslim. Nekompromisní kritika islámského fundamentalismu, Olomouc 2005.
- Ibrahim-Ouali, Lila; Namvar-Motlag, Bahman: Úsměvy a moudrost Persie, Portál, Praha 2004.
- Izetbegovič, Alija: Islám mezi Východem a Západem, TWRA, Praha 1997.
- Kadyrov, A. A.; Saipov, U. T.; Madžidov, N. M.; Gordějevová, V. D.: Abú Alí ibn Síná (s významným doslovem Jiřího Bečky) Avicenum, zdravotnické nakladatelství, Praha 1988.
- Kaufmann, Hans: Maurové a Evropa, Panorama, Praha 1982.
- Kepel, Gilles: Boží pomsta. Křesťané, židé a muslimové znovu dobývají svět, Atlantis, Brno 1996.
- Kepel, Gilles: Válka v srdci islámu, Karolinum, Praha 2006.
- Kračkovskij, I. J.: Nad arabskými rukopisy. Hrst vzpomínek o knihách a lidech, Nakladatelství ČSAV, Praha 1957.
- Kropáček, Luboš: Duchovní cesty islámu, Vyšehrad, Praha 1993 (2. vydání 1998, 3. vydání 2003, 4. vydání 2006).
- Kropáček, Luboš: Islámský fundamentalismus, Vyšehrad, Praha 1996.
- Kropáček, Luboš: Islám a Západ. Historická paměť a současná krize, Vyšehrad, Praha 2002.
- Kropáček, Luboš: Súfismus. Dějiny islámské mystiky, Vyšehrad, Praha 2008.
- Křikavová, Adéla; Mendel, Miloš; Müller, Zdeněk: Islám – ideál a skutečnost, Orbis, Praha 1990.
- Küng, Hans; van Ess, Josef: Křesťanství a islám, Vyšehrad, Praha 1998.
- Lane, Edward William: Arabská společnost ve středním věku. Studie k „Tisíc a jedné noci“, Nakladateství Korba, Praha 1905.
- Lawrence, Bruce: O Koránu. Biografie, Nakladatelství Pavel Dobrovský - BETA, Praha 2007.
- Lewis, Bernard: Dějiny Blízkého východu, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 1996.
- Lewis, Bernard: Kde se stala chyba? Argo, Praha 2003.
- Lunde, Paul: Islám: víra, kultura, dějiny, Knižní klub, Praha 2004.
- McGreal, Ian (ed.): Velké postavy východního myšlení, Prostor, Praha 1998.
- Mendel, Miloš: Džihád. Islámská koncepce šíření víry, Atlantis, Brno 1997.
- Mendel, Miloš: Náboženství v boji o Palestinu, Atlantis, Brno 2000.
- Mendel, Miloš: Tucet tváří Nasreddinových, Orientální ústav AV ČR, Praha 2004.
- Mendel, Miloš: Hidžra. Náboženská emigrace v dějinách islámských zemí, Orientální ústav Akademie věd ČR, Praha 2006.
- Mendel, Miloš: S puškou a Koránem. Pojmy a argumenty soudobého islámského fundamentalismu, Orientální ústav Akademie věd ČR, Praha 2008.
- Mendel, Miloš; Kouřilová, Iveta (eds.): Cesta k prameni. Fatwy islámských učenců k otázkám všedního dne, Orientální ústav Akademie věd ČR, Praha 2004.
- Mendel, Miloš; Ostřanský, Bronislav; Rataj, Tomáš: Islám v srdci Evropy. Vlivy islámské civilizace na dějiny a současnost českých zemí, Academia, Praha 2007.
- Müller, Zdeněk: Svaté války a civilizační tolerance, Academia, Praha 2005.
- Musil, Alois: V posvátném Hedžázu, Česko-moravské podniky tiskařské a vydavatelské, Praha 1929.
- Muzikář, Josef (ed.): Zápas o novodobý stát v islámském světě. Od mešity k parlamentu, Academia, Praha 1989.
- Obuchová, Ľubica (ed.): Variace na Korán. Islám v diaspoře, Orientální ústav Akademie věd ČR, Praha 1999.
- Oliverius, Jaroslav: Svět klasické arabské literatury, Atlantis, Brno 1995.
- Ondráš, František: Moderní egyptská próza v osmdesátých a devadesátých letech dvacátého století, Nakladatelství Roman Míšek – SET OUT, Praha 2003.
- Ostřanský, Bronislav: Dokonalý člověk a jeho svět v zrcadle islámské mystiky. „Úradky Boží pro nápravu lidského království“ šajcha Muhjiddína ibn ´Arabího, Orientální ústav Akademie věd ČR, Praha 2004.
- Ostřanský, Bronislav: Arabská oneirokritika ve středověku a v současnosti. Studie o středověké arabské oneirokritice a jejím vnímání v současnosti z pohledu moderní psychologie a soudobého islámského myšlení, Orientální ústav AV ČR, Praha 2005.
- Ostřanský, Bronislav: Hledání skrytého pokladu. Antologie komentovaných překladů ze středověkého arabského súfijského písemnictví, Orientální ústav Akademie věd České republiky, Praha 2008.
- Ostřanský, Bronislav: Smrt je jen stín. Hroby, smrt a záhrobí ve středověkém muslimském Egyptě. In: Vlčková, Petra (ed.): Hroby, hrobky a pohřebiště starých Egypťanů, Nakladatelství Libri, Praha 2009.
- Otisk, Marek: Metafyzika jako věda. Ibn Síná a Ibn Rušd ve scholastické diskusi, Filosofia, Praha 2006.
- Palmer, Alan: Úpadek a pád Osmanské říše, PAN Evropa, Praha 1996.
- Pamuk, Orhan: Jmenuji se Červená, Argo, Praha 2008.
- Partner, Peter: Bůh válek. Svaté války mezi křesťanstvím a islámem, BB/art, Praha 2003.
- Pauliny, Ján: Arabské správy o Slovanoch (9-12. storočie), Veda, Bratislava 1999.
- Pauliny, Ján: Arabi – vládcovia Stredomoria, SPN, Bratislava 1976.
- Pauliny, Ján: Kniežatá púště, Mladé letá, Bratislava 1978.
- Pauliny, Ján: Objevení Arábie a první kroky do východní Afriky, Panorama, Praha 1990.
- Pavlincová, Helena; Horyna, Břetislav (eds.): Judaismus, křesťanství, islám, Nakladatelství Olomouc, Olomouc 2003.
- Petráček, Karel: Překlady z jazyků islámského Předního východu, Sdružení českých překladatelů, Praha 1984.
- Petráček, Karel: Základy gramatického systému spisovné arabštiny, SPN, Praha 1991.
- Pirický, Gabriel: Islám v Turecku, Univerzita sv. Cyrila a Metoda, Trnava 2004.
- Rataj, Tomáš: České země ve stínu půlměsíce. Obraz Turka v raně novověké literatuře z českých zemí, Skriptorium, Praha 2002.
- Reeber, Michel: Islám, Nakladatelství KMa, Praha 2008.
- Robinson, Francis: Svět islámu, Knižní klub, Praha 1997.
- Rogerson, Barnaby: Prorok Muhammad, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2004.
- Roux, Jean-Paul: Dějiny Střední Asie, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2007.
- Rypka, Jan; Klíma, Otakar; Kubíčková, Věra; Tauer, Felix; Bečka, Jíří; Marek, Jan; Cejpek, Jiří; Hrbek, Ivan: Dějiny perské a tádžické literatury (2. rozšířené vydání), Academia, Praha 1963.
- Rypka, Jan: Íránský poutník, Vydavatelstvo Družstevní práce, Praha 1946.
- Said, Edward William: Orientalismus. Západní koncepce Orientu, Nakladatelství Paseka, Praha 2008.
- Shah Idries: Moudrosti dervišů, Portál, Praha 2001.
- Schimmelová, Annemarie (ed.): Slova mystika al-Halládže. Myšlenky súfismu, Portál, Praha 2002.
- Schulze, Reinhard: Dějiny islámského světa ve 20. století, Atlantis, Brno 2007.
- Spencer, Robert: Islám bez závoje. Zneklidňující otázky o světově nejrychleji rostoucím náboženství, Triton, Praha 2006.
- Šajch Fadhlalla Haeri: Základy islámu, Votobia, Praha 1993.
- Tarif Ali: Kniha o Saladinovi, Vyšehrad, Praha 2000.
- Tauer, Felix: Svět islámu. Jeho dějiny a kultura, Vyšehrad, Praha 2006.
- Vernet, Juan: Arabské Španělsko a evropská vzdělanost, Nakladatelství Luboš Marek, Brno 2007.
- Veselý, Rudolf: Přehled politických a kulturních dějin islámských zemí od vzniku islámu do konce 18. století, I. a II. díl, Karolinum, Praha 1991.
- Veselý, Rudolf: Úvod do studia dějin zemí Předního východu. Pomocné vědy historické (skripta FF UK), Praha 1988.
- de Vitray-Meyerovitch, Eva: Rúmí a súfismus. Úvod do islámské mystiky, CAD-Press, Bratislava 1993.
- Wheatcroft, Andrew: Nevěřící. Střety křesťanstva s islámem v letech 638–2002, BB/art, Praha 2006.
- Witteveen, H.J.: Univerzální súfismus, Pragma, Praha 1998.
- Zemánek, Petr: Vývoj arabštiny, Filozofická fakulta Karlovy univerzity, Praha 2007.